Együttműködés oktatási intézményekkel
Pomáz - Nagykovácsi Puszta kulturális örökségi helyszín
Ötletek, javaslatok a témák helyszíni feldolgozásához
Referencia csoportok látogatásait szervező pedagógusok, mentorok és kísérők észrevételei és visszacsatolásai. Környezetismeret, vízgazdálkodás, történelem, történelmi tájak, régészet, hagyományos kézművesség, szenzoros élmény, (hangok/vizualitás) témákban várunk játékos feladatokat, tantervbe illeszkedő kérdéseket és további témajavaslatokat.
A helyszínen a következő állomások találhatók:
1. nádas halastó, konyhakert
A biofarm organikus konyhakertje mellett futó út vezet a bejárat utáni első állomásra. A fűszernövények látványa és illata után a gyerekek gazdag természeti környezetben (és nem utolsósorban rengeteg béka brekegése mellett) tanulmányozhatnak egy kisméretű nádast, ami valószínűleg már a középkorban is használatban volt.
2. csatorna, híd
„Olvassuk a tájat”: Az egykori halastavak helyén a csoport közösen fedezheti fel egy régi vízrendszer nyomait. Előkerülhetnek a régészet jellegzetes módszerei, amivel a múlt ma már sokszor szinte láthatatlan emlékeit próbálják meg felfedezni és értelmezni. A tájrégészet megbeszélése és a régészeti maradványok kapcsán felmerülnek a történeti és régészeti kormeghatározás kérdéseihez (fák évgyűrűi, stratigráfia, „radiokarbon” kormeghatározásról)
3. középkori halastó rendszer
A bejárat melletti apró nádas tó valószínűleg egy nagyobb, ember által készített vízrendszer része lehetett. A tanulók régi kódexek illusztrációin keresztül képzelhetik el, hogy milyen munkák folytak egy kolostori majorságban és megismerkedhetnek a tájrégészet érdekes kérdéseivel is.
4. templomrom / üveghuta
Egy középkori kolostori majorság feltárt, és még feltárásra váró épületegyüttesei – egy Árpád-kori falusi templom, a körülötte feltárható temetkezések, és a középkori üveggyártó műhely maradványai – sok titkot rejtenek.
5. közösségi ház / kemencés
A Liszenkó Telep egykori gondnokházában rossz idő esetén is gazdag tanulási lehetőségek állnak rendelkezésre, ahol télen meleg kályha és forró tea, nyáron pedig árnyékos pihenő és limonádé is kerül. Az itt elhelyezett leletek mellett a berendezés óriási építőkockái játékos földrajzórára csábítanak.
A helyszínen / esemény alatt született ötletek, visszacsatolások megosztására hozzászólás formában van lehetőség a folyamatban regisztrált pedagógusoknak. A javaslatokhoz és ötletekhez kérünk, jelöld meg, hogy melyik állomáshoz és milyen referenciacsoportnak ajánlod.
Kérlek, vedd figyelembe a következő szempontokat is:
· Bevonódás
· Létszám
· Figyelemfelhívás/megtartás
· Tartalom
List of Endorsements
Report inappropriate content
Is this content inappropriate?
Close debate
What is the summary or conclusion of this debate?
Comment details
You are seeing a single comment
View all comments
Ez egy kicsit hosszú volt, valahogy ezt is interaktívabbá tenném, akár csak úgy hogy mindenki válasszon ki egy már megkovácsolt dolgot, és próbálja kitalálni, eljátszani, hogy ő milyen módon készítette volna el, vagy hogy mire használná. Majd a rom, ásatás résznél, ha lehetőség van rá bemennék, és itt kialakítanék egy kis helyet, ahol akár mesterségesen kialakítva, de lennének a földben elásva 20-30 lelet, amit ő maguk is kiáshatnának. Erre nagyon vártak valamiért a mi gyermekeink, azt hiszem a föld tapintása, kicsek találása, eszméletlenül különleges élmény kicsiknek nagyoknak egyaránt, majd a talált tárgyakat akár mikroszkópok alatt, akár beazonosító füzetekből, akár segítőkkel akik elmesélik hogy mire jó, akár egy szerepjátékkal, hogy a segítők a bevizsgálók, vagy az értékét megbecsülők, vagy akik beazonosítják hogy ezt régen hogyan használták és ma ennek milyen vonatkozásai vannak, és ebbe a role playbe könnyen belemennek a gyerekek, szenzoros is, játékos is, információ átadó is.
Loading comments ...