Együttműködés oktatási intézményekkel
Pomáz - Nagykovácsi Puszta kulturális örökségi helyszín
Ötletek, javaslatok a témák helyszíni feldolgozásához
Referencia csoportok látogatásait szervező pedagógusok, mentorok és kísérők észrevételei és visszacsatolásai. Környezetismeret, vízgazdálkodás, történelem, történelmi tájak, régészet, hagyományos kézművesség, szenzoros élmény, (hangok/vizualitás) témákban várunk játékos feladatokat, tantervbe illeszkedő kérdéseket és további témajavaslatokat.
A helyszínen a következő állomások találhatók:
1. nádas halastó, konyhakert
A biofarm organikus konyhakertje mellett futó út vezet a bejárat utáni első állomásra. A fűszernövények látványa és illata után a gyerekek gazdag természeti környezetben (és nem utolsósorban rengeteg béka brekegése mellett) tanulmányozhatnak egy kisméretű nádast, ami valószínűleg már a középkorban is használatban volt.
2. csatorna, híd
„Olvassuk a tájat”: Az egykori halastavak helyén a csoport közösen fedezheti fel egy régi vízrendszer nyomait. Előkerülhetnek a régészet jellegzetes módszerei, amivel a múlt ma már sokszor szinte láthatatlan emlékeit próbálják meg felfedezni és értelmezni. A tájrégészet megbeszélése és a régészeti maradványok kapcsán felmerülnek a történeti és régészeti kormeghatározás kérdéseihez (fák évgyűrűi, stratigráfia, „radiokarbon” kormeghatározásról)
3. középkori halastó rendszer
A bejárat melletti apró nádas tó valószínűleg egy nagyobb, ember által készített vízrendszer része lehetett. A tanulók régi kódexek illusztrációin keresztül képzelhetik el, hogy milyen munkák folytak egy kolostori majorságban és megismerkedhetnek a tájrégészet érdekes kérdéseivel is.
4. templomrom / üveghuta
Egy középkori kolostori majorság feltárt, és még feltárásra váró épületegyüttesei – egy Árpád-kori falusi templom, a körülötte feltárható temetkezések, és a középkori üveggyártó műhely maradványai – sok titkot rejtenek.
5. közösségi ház / kemencés
A Liszenkó Telep egykori gondnokházában rossz idő esetén is gazdag tanulási lehetőségek állnak rendelkezésre, ahol télen meleg kályha és forró tea, nyáron pedig árnyékos pihenő és limonádé is kerül. Az itt elhelyezett leletek mellett a berendezés óriási építőkockái játékos földrajzórára csábítanak.
A helyszínen / esemény alatt született ötletek, visszacsatolások megosztására hozzászólás formában van lehetőség a folyamatban regisztrált pedagógusoknak. A javaslatokhoz és ötletekhez kérünk, jelöld meg, hogy melyik állomáshoz és milyen referenciacsoportnak ajánlod.
Kérlek, vedd figyelembe a következő szempontokat is:
· Bevonódás
· Létszám
· Figyelemfelhívás/megtartás
· Tartalom
List of Endorsements
Report inappropriate content
Is this content inappropriate?
Close debate
What is the summary or conclusion of this debate?
Comment details
You are seeing a single comment
View all comments
Volt szó arrol, hogy akár lehetne egy előadás, hogy fémkereső eszközökkel , azok használatával is felkutatni egy részt, az is érdekes lenne szerintem a gyerekeknek. A farmon élő állatokat is meg lehetne tekinteni, találkozni velük, itt is a múltat és a mát össze lehetne hasonlítani. Amire nem maradt idő, de nagyon tetszett a régi Pilis térkép ülések, azt mindenképp kiraknám a csoporttal megkeresném hogy mi most hol helyezkedünk el, esetleg égtájak szerint beforgatnám őket egy kis mozgásos játékban, vagy akár egy térképészeti feladat is jöhet belőle, hogy valamit a farmon térkép alapján, mini térképészeti gyorstalpaló, akár iránytű, tájoló használat megtanítása után meg kell keresni kisebb csapatoknak (akár minden csapatnak más pontot), ahol várja őket, egy mini emlék, ajándék, vagy csak egy kedves mondat, vagy bármi. A végén csinálnék egy lezárást, elköszönést, akár csak annyit hogy körbekérdezném a csoportot hogy mi tetszett a legjobban. Vagy akár egy kis játékot, elbúcsúzásképp.
Loading comments ...