Együttműködés oktatási intézményekkel
Pomáz - Nagykovácsi Puszta kulturális örökségi helyszín
Ötletek, javaslatok a témák helyszíni feldolgozásához
Referencia csoportok látogatásait szervező pedagógusok, mentorok és kísérők észrevételei és visszacsatolásai. Környezetismeret, vízgazdálkodás, történelem, történelmi tájak, régészet, hagyományos kézművesség, szenzoros élmény, (hangok/vizualitás) témákban várunk játékos feladatokat, tantervbe illeszkedő kérdéseket és további témajavaslatokat.
A helyszínen a következő állomások találhatók:
1. nádas halastó, konyhakert
A biofarm organikus konyhakertje mellett futó út vezet a bejárat utáni első állomásra. A fűszernövények látványa és illata után a gyerekek gazdag természeti környezetben (és nem utolsósorban rengeteg béka brekegése mellett) tanulmányozhatnak egy kisméretű nádast, ami valószínűleg már a középkorban is használatban volt.
2. csatorna, híd
„Olvassuk a tájat”: Az egykori halastavak helyén a csoport közösen fedezheti fel egy régi vízrendszer nyomait. Előkerülhetnek a régészet jellegzetes módszerei, amivel a múlt ma már sokszor szinte láthatatlan emlékeit próbálják meg felfedezni és értelmezni. A tájrégészet megbeszélése és a régészeti maradványok kapcsán felmerülnek a történeti és régészeti kormeghatározás kérdéseihez (fák évgyűrűi, stratigráfia, „radiokarbon” kormeghatározásról)
3. középkori halastó rendszer
A bejárat melletti apró nádas tó valószínűleg egy nagyobb, ember által készített vízrendszer része lehetett. A tanulók régi kódexek illusztrációin keresztül képzelhetik el, hogy milyen munkák folytak egy kolostori majorságban és megismerkedhetnek a tájrégészet érdekes kérdéseivel is.
4. templomrom / üveghuta
Egy középkori kolostori majorság feltárt, és még feltárásra váró épületegyüttesei – egy Árpád-kori falusi templom, a körülötte feltárható temetkezések, és a középkori üveggyártó műhely maradványai – sok titkot rejtenek.
5. közösségi ház / kemencés
A Liszenkó Telep egykori gondnokházában rossz idő esetén is gazdag tanulási lehetőségek állnak rendelkezésre, ahol télen meleg kályha és forró tea, nyáron pedig árnyékos pihenő és limonádé is kerül. Az itt elhelyezett leletek mellett a berendezés óriási építőkockái játékos földrajzórára csábítanak.
A helyszínen / esemény alatt született ötletek, visszacsatolások megosztására hozzászólás formában van lehetőség a folyamatban regisztrált pedagógusoknak. A javaslatokhoz és ötletekhez kérünk, jelöld meg, hogy melyik állomáshoz és milyen referenciacsoportnak ajánlod.
Kérlek, vedd figyelembe a következő szempontokat is:
· Bevonódás
· Létszám
· Figyelemfelhívás/megtartás
· Tartalom
List of Endorsements
Report inappropriate content
Is this content inappropriate?
Close debate
What is the summary or conclusion of this debate?
Comment details
You are seeing a single comment
View all comments
Conversation with Gábor Páll
A program szuper és csodálatos a helyszín! Amit fontos lenne még belevinni az a tapasztalati tanulás: konkrétan kipróbálni, csinálni dolgokat. Több gyerekünk visszajelzése volt, hogy várták, hogy mikor lehet majd "régészkedni" - talán ez a mi félre tájékoztatásunk is volt. :) A visszacsatolás viszont valid, szuper lenne belevinni 1-2 állomáson játékokat, pl. játékos régészkedést, akár valódi, akár fake "leletek" lehetséges kiásását/ecsettel simogatást. Ha van rá keret és infrastruktúra (pl. védőfelszerelés, eszközök), akkor a kovácsolást is kipróbálhatnák (bár én még így beizzítva sem láttam élőben, már ez is hatalmas élmény). Az intellektuális rész szuper, ennek jó részét megtartanám, helyenként lehetne jobban korosztályra szabott a mennyisége, néhol a nyelvezete/tartalma. A játékosítás is egy lehetséges út, pl. az elején kapnak egy régész füzetet, amibe gyűjteniük kell "leleteket" (pecsétek), ha az állomást teljesítették.
Ezek szuper ötletek, köszönjük! Kiss László (Laci bácsi) már gondolkozik egy miniásatás előállításán valahol a közösségi pont környékén! A tartalom kérdéses... Szerintem 'összerakható leletek' is jók lennének itt, (homokban esetleg?). A gyerekek a helyszínen talált porcelán szigetelőt olyan örömmel kezdték összerakni, hogy egy régésznek is a becsületére vált volna. Ha éles törött porcelánnál biztonságosabb, izgalmasabb leleteket tudnánk elhelyezni, akkor nagyon sok ismeretanyagot lehetne keresegélés, dokumentálás és összerakás közbeni beszélgetéseken keresztül átadni. Ha van ötlet osszátok meg itt, nekem eddig ilyenek jutottak az eszembe, hogy törött állatcsontok (lehet ebből potenciális probléma?), sakkfigurák, érmék, ékszerek. Jó volna nem műanyag. Kaphatnának kis nejlonzacsikat, hogy felcímkézzék a leletet, dátum, helyszín, ilyesmi.
Jó opció az, ha utána nem viszik haza a gyerekek a leleteket vagy csalódás lenne? Hiszen a valóságban talált kincseket is el kell vinni a múzeumba.
A törött, régészeti korú állatcsontokból biztosan nem lehet probléma, ezekben már semmilyen kórokozó nincs, ugyanakkora kockázat, mint a talajt fogdosni. Csak arra kell vigyázni, hogy ne legyenek éles szélek, de ez válogatás kérdése. Tudok adni anyagot, ha szükséges, bár lehet, hogy a helyszínen is van pár láda. (Ehhez mindenképp szórvány, vagyis régészeti szempontból értéktelen leletanyag kellene, amivel bátran csinálhatnak a gyerkőcök akármit.)
Loading comments ...